Śpiew biały wrócił do Michałowa! (18.12.2015)

Co i jak w jesienne wieczory śpiewano na Podlasiu? Jak brzmiały dawne kolędy? Na czym polega biały śpiew? Stowarzyszenie DRUMLA i PFDF Michałowo zaprosiły na wieczór wspólnego śpiewania z mistrzami z Pieniek, Kobylanki, Jałówki, Nowej Woli i Michałowa...

Podsumowaliśmy w ten sposób działania podjęte w projekcie „Mozaika tradycji ludowych gminy Michałowo. Przeszłość i teraźniejszość". W jego trakcie współpracujący z nami eksperci przeprowadzili badania terenowe skierowane na odkrywanie i gromadzenie tradycyjnych pieśni okolicznościowych w gminie Michałowo. W oparciu o zebrane w ten sposób nagrania utworów wykonywanych przez starszych mieszkańców z takich miejscowości jak Pieńki, Kobylanka, Jałówka, Nowa Wola i Michałowo zorganizowaliśmy warsztaty śpiewu tradycyjnego dla młodzieży z gminy Michałowo, prowadzone przez Julitę Charytoniuk (zespół „Południce"). Odbyły się też warsztaty z Joanną Zubrycką (Miss God), dotyczące elektronicznego przetwarzania dźwięku tradycyjnych pieśni ludowych.

Na zakończenie działań na wspólne spotykanie zaprosiliśmy mieszkańców, by zaprezentować im rezultaty naszych prac i podziękować im za przyjęcie nas we własnych domach oraz podzielenie się wspomnieniami i ważnymi dla nich zwyczajami. Podczas imprezy finałowej zorganizowanej w piątek, 18.12.2015 o godz. 17.00 można było posłuchać pieśni w wykonaniu zaproszonych przez nas mistrzów z okolicznych miejscowości, zaśpiewać razem z nimi i wysłuchać opowieści na temat okoliczności, w których wykonywano poszczególne utwory. Zaprezentowaliśmy również film dokumentujący podjęte działania. Nie zabrakło też czegoś słodkiego i ciepłego, by wzmocnić nadwyrężony rozmowami i śpiewem głos! Spotkanie poprowadzili Julita Charytoniuk i Filip Pazderski.

Zobacz podsumowujący przeprowadzone w gminie Michałowo działania >>> FILM!

Plakat zapraszający na imprezę podsumowującą w Michalowie

Debata "Podlaski dizajn-Ścieżki inspiracji dla przemysłów kreatywnych w regionie!" - 16.12., g. 18.00, Klub FAMA

Jak wykorzystać lokalne dziedzictwo we wzornictwie użytkowym na Podlasiu? Jakiego wsparcia potrzebują przemysły kreatywne w regionie? Czego możemy nauczyć się od innych miast? Razem z Białostockim Ośrodkiem Kultury już 16 grudnia zapraszamy na debatę!

Podczas dyskusji podejmiemy refleksję nad możliwościami wykorzystania posiadanych przez Podlasie zasobów w kształtowaniu lokalnego wzornictwa użytkowego, sprzyjającego budowaniu kapitału społecznego oraz wpływającego na zrównoważony rozwój miasta i otaczających je terenów. Pragniemy odwołać się przy tym zarówno do wielokulturowego dziedzictwa ludowego i przemysłowego Podlasia, jak również pozostałości architektury modernistycznej i wzornictwa powojennego w Białymstoku. Wykorzystamy też doświadczenia z działań Stowarzyszenia DRUMLA podjętych w ramach inicjatywy „Dialogi z Sąsiadami 3 – Śladami znaczeń wzornictwa ludowego na pograniczu polsko-białoruskim” oraz białostockiej firmy odzieżowej Xoroshe, łączącej współczesność z tradycją.

Goście:

  • Ewa Gołębioska (Dyrektor Zamku Cieszyn)
  • Anna Kotowicz-Puszkarewicz (AZE design)
  • Agnieszka Wojciechowska (Warsztaty Kultury, Lublin)
  • Magdalena Pietruk (XOROSHE, Białystok)

Prowadzenie: Filip Pazderski (Stowarzyszenie DRUMLA)

Wstęp na debatę wolny

Gdzie: Klub FAMA, ul. Legionowa 5, Białystok

Kiedy: 16 grudnia br., godz. 18.00

A po emocjonującej dyskusji zapraszamy na energetyczny koncert. Od godz. 20.00 zagra zespół Pchełki! Wstęp na to wydarzenie kosztuje 8zl. Więcej informacji o koncercie https://www.facebook.com/events/906050596139701/.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Obejrzyj zapis debaty: TUTAJ!

"Mozaika tradycji ludowych gminy Michałowo" - Ruszają prace!

Od początku listopada na dobre ruszyliśmy z działaniami w nowym projekcie, poświęconym tradycyjnemu śpiewowi z Podlasia. Wróciliśmy też w ten sposób do pracy w gminie Michałowo, gdzie realizowaliśmy nasze "Dialogi z sąsiadami 3"!

Już podjęliśmy badania terenowe poświęcone tradycyjnym pieśniom okolicznościowym w gminie Michałowo. Odwiedzamy w ich trakcie takie miejscowości, jak Pieńki, Kobylanka, Jałówka, Nowa Wola oraz Michałowo. Rozmawiamy tam ze starszymi mieszkańcami, praktykującymi ciągle śpiew ludowy i nagrywamy wykonywane przez nich pieśni. W oparciu o zgromadzony materiał współpracujące z nami ekspertki poprowadzą potem warsztaty śpiewu tradycyjnego dla młodzieży z gminy Michałowo. W ich drugiej części uczestnicy poznają możliwości elektronicznego przetwarzania dźwięku pieśni ludowych.

Natomiast na zakończenie już teraz zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców gminy Michałowo i okolic na imprezę podsumowującą podjęte działania! Więcej szczegółów podamy już wkrótce.

Prace prowadzone są w projekcie "Mozaika tradycji ludowych gminy Michałowo. Przeszłość i teraźniejszość", realizowanym przez nas we współpracy z Pracownią Filmu Dźwięku i Fotografii - Michałowo "Niezbudka" przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

Dizajn pogranicza na Wschodzie Kultury

Nasza wystawa towarzyszy festiwalowi Wschód Kultury / Inny Wymiar w Białymstoku. Zapraszamy wspólnie z Białostockim Ośrodkiem Kultury.

Festiwal rozpocznie się w dniu 27 sierpnia. Dizajn pogranicza - wystawę prac inspirowanych wzornictwem ludowym z pogranicza polsko-białoruskiego można oglądać w Klubie Festiwalowym na ulicy Legionowej 5, wstęp wolny.

W skład wystawy wchodzą prace uczestników projektu "Dialogi z Sąsiadami 3" oraz prace zgłoszone do konkursu "Dizajn na ludowo!". Młodzi twórcy zaprezentowali na swoich planszach, obok nowoczesnych projektów, także ludowe inspiracje, które były impulsem do ich powstania. Niektóre z projektów doczekały się już swoich prototypów, mamy nadzieję, że wszystkie będą mogły być kiedyś zrealizowane! Zapraszamy serdecznie. 

Wystawa Dizajn pogranicza stanowi zwieńczenie projektu pt. „Dialogi z Sąsiadami 3 – Śladami znaczeń wzornictwa ludowego na pograniczu polsko-białoruskim”, zrealizowanego przez nasze stowarzyszenie. Składają się na nią - dla przypomnienia - prace 16 młodych projektantów, architektów i grafików z Polski i Białorusi, którzy wzięli udział w letnich warsztatach projektowania użytkowego, inspirowanego wzornictwem ludowym. W trakcie tych spotkań uczestnicy przemierzyli wspólnie Podlasie oraz Grodzieńszczyznę, podążając śladami charakterystycznego dla tych terenów wzornictwa ludowego, związanego ze zdobnictwem drewnianych domów oraz haftem i tkactwem ludowym. Zainspirowani w ten sposób zaprojektowali przedmioty sztuki użytkowej.

Informacje o wystawie znajduje się również na stronie Wydarzeń Wschodu Kultury 

Etnodizajn znów zagościł w Białymstoku

od 21 do 26.07.2015 w czasie Oktawy Kultur, można podziwiać pracę uczestników naszych warsztatów "Dialogi z Sąsiadami 3 - Śladami opowieści z przeszłości Podlasia". Zapraszamy na ulicę Kilińskiego 8 do WOAK BIałystok.

Wybrane prace uczestników będzie można zobaczyć w ramach wystawy "Etno Dizajn. Sztuka użytkowa na Podlasiu", która towarzyszy tegorocznej Podlaskiej Oktawie Kultur.

Na wystawie zaprezentowane są m.in prace Tatiany Sulima, Aldona Jędrusik i Grzegorz Radziewic, uczestników warsztatów "Dialogi z Sąsiadami 3 - Śladami opowieści z przeszłości Podlasia" oraz Jan Godlewskiego, laureata konkursu Dizajn na ludowo! - grafika użytkowa i wzornictwo inspirowane polską i białoruską sztuką ludową.

Wszystkie projekty stworzone przez uczestników naszego konkursu można oglądać na stronie:

http://www.drumla.org.pl/dialogi-3-konkurs/prace.html

Zapraszamy serdecznie na całą wystawę do WOAK Białystok – przy ul. Kilińskiego 8 w ramach festiwalu Podlaska Oktawa Kultur. Program festiwalu dostępny jest na stronie http://www.oktawa.woak.bialystok.pl/default.aspx

Do zobaczenia!

 

 

 

Album "Dizajn pogranicza. Polsko-białoruska sztuka ludowa w nowoczesnym wzornictwie"

 

Dialogi z sąsiadami 3 - warsztaty designu i rękodzieła na pograniczu polsko-białoruskim. Projekt wsparła Pracownia Filmu, Dźwięku i Fotografii w Michałowie, Podlaskie Hospicjum Onkologiczne w Nowej Woli, Białostockie Muzeum Wsi oraz Galeria im. Ślendzińskich w Białymstoku.